• دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹

عربستان بخش انبوهی از سهام فیس بوک ، دیزنی و بوئینگ را خرید

 عربستان بخش انبوهی از سهام فیس بوک ، دیزنی و بوئینگ را خرید

صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان (PIF) بخش انبوهی از سهام فیس بوک ، دیزنی ، بوئینگ و چند شرکت آمریکایی دیگر را به ارزشی نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار خریداری کرده است.

صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان از ضعف بازار در پی شیوع کروناویروس نهایت استفاده را کرد و بخش انبوهی از سهام شرکت‌های معتبر بین‌المللی را خریداری کرد. صندوق PIF عربستان با اندوخته‌ی ۳۰۰ میلیارد دلاری، بخشی از سهام فیس بوک ، بوئینگ و دیزنی را با ارزشی نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار خریداری کرده است.

خرید سهام فیس بوک ، دیزنی و بوئینگ توسط PIF

بر اساس اسناد منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سهامی به ارزش ۷۱۳٫۷ میلیون دلار در شرکت بوئینگ، ۵۲۲ میلیون دلار در فیس بوک، همین میزان در سیتی گروپ، ۴۹۵٫۸ میلیون دلار در دیزنی و همچنین ۴۸۷ میلیون دلار در بانک آمریکا را خریداری کرده است. این درحالیست که PIF حدود ۵۱۴ میلیون دلار از سهام شرکت ماریوت را خریداری کرده بود و هم اکنون صاحب ۸۲۷٫۷ میلیون دلار از سهام شرکت نفتی بریتانیایی بی پی است.

به گفته‌ی علی السلیم، بنیانگذار PIF، این صندوق هم اکنون چیزی در حدود ۱۰ میلیارد دلار از سهام شرکت‌های آمریکایی را در اختیار دارد که نشانگر افزایش ۲ میلیارد دلاری نسبت به سال گذشته است. یکی از اهداف مهم این صندوق، کاهش وابستگی دولت عربستان به نفت است. از طرفی سودآوری این صندوق را نیز بین‌المللی می‌کند.

عربستان در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی نیز اقدام به خرید سهام در شرکت‌هایی همچون توتال، رویال داچ شل و انکویینور کرده بود. PIF پیشتر نیز ۲ میلیارد دلار از سهام شرکت اوبر و لوسید موتورز را نیز خریداری کرده بود. این صندوق را اکنون باید یکی از ثروتمندترین صندوق های سرمایه گذاری در سراسر جهان بدانیم که صاحب حجم انبوهی از سهام شرکت‌های معتبر بین‌المللی است.

0

تحریریه آپدیت

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *